گواهینامه ایزو ISO

گواهینامه ایزو ISO

بطور معمول افراد زیادی از معنی و مفهوم گواهینامه ایزو با خبر نیستند و اغلب نمی دانند که این اصطلاح به چه منظور بکار برده میشود. اگر تعداد مشخصی از افراد جامعه را جمع کرده و در مورد مفهوم کلمه گواهی نامه ایزو از آنها پرس و جو کنید، تنها عده معدودی از ایشان اطلاعات کاملی دراین خصوص ارایه دهند و اکثرا یا هیچ نظری دراین رابطه نداشته، و یا فقط از طریق رسانه های عمومی با این گونه عبارات آشنا شده باشند. بطور حتم آنهم بدلیل تبلیغات شرکتها و موسسات مختلف صورت گرفته است که برای بالا بردن اعتبار محصولات یا خدماتشان ازآن استفاده مینمایند.

 

معنی لغوی گواهینامه ایزو ISO

قبل از پرداختن به مفهوم و کاربردهای گواهی آیزو، لازم است ابتدا توضیحاتی درخصوص این واژه ارایه دهیم. در زبان فارسی کلمه گواهینامه بمنظور شهادت دهی در مورد موضوع خاصی ار برده میشود. بدین ترتیب عنوان نوعی مدرک یا نوشته میباشد که به تصدیق موضوعی خاص دلالت دارد. همانطور که در زبان عربی کلمه الشهاده و در ادبیات انگلیسیcertificate  این واژه را بیان میدارند. اما کلمه ایزو درحقیقت از زبان انگلیسی گرفته شده است که عبارت کامل آن، international standardization organization بوده و معنی آن یکسان سازی میباشد. بنابراین میتوان مفهوم آیزو را، سازمان بین المللی استاندارد سازی بیان کرد که البته به عناوین گوناگون دیگری همچون: سازمان استاندارد جهانی ایزو ، سازمان استانداردIso و سازمان ایزو نیز خوانده میشود.

 

گواهینامه ایزو مخصوص چه افرادی است؟

بغیر از معنا، برای درک بهتر مفهوم این عبارت ضروری است تا در خصوص تاثیرات و کاربردهای گواهی ایزو اطلاعات جامعی بدست آوریم. درحقیقت ابتدایی ترین استانداردها بمنظور ارتقای سطح زندگی بشر بوجود آمدند ومقرراتی وضع گردید تا در راستای حفظ سلامتی انسان و نیز حفظ محیط زندگی انسان اعمال شود. این قوانین برای جلوگیری از تولید کالاهای مضر، و یا پیشگیری از خدمات نادرستی که باعث ایجاد آسیب فردی، اجتماعی میشود، مشخص میگردید. از این رو هر شرکت وتولید کننده ای برای اثبات سالم بودن محصولات وخدمات خود، میبایست مدرک معتبری از این سازمان در اختیار داشته باشد تااجازه عرضه تولیدات به او داده شود. بطور کل استانداردهای معین شده سازمان جهانی استاندارد سازی در دو مقوله خلاصه میشود:

شاخصهایی برای کالاها و خدمات

شاخصهایی برای سیستم های مدیریتی

استانداردهای سیستم مدیریت

سیستم های مدیریتی جدای از محصولات و خدمات هستند و اصولا این مقررات مشمول هر نوع موسسه ای ازجمله: شرکتهای تولیدی، ادارات بازرگانی، موسسات تجاری و پیمانکاری میگردد. این شاخص ها در مورد نحوه مدیریت و ساختار آن وضع شده و فرایندهای سازمانی را نظارت میکند. در ادامه به شرح برخی از این موارد میپردازیم.

 

ایزو 9001 یا سیستم مدیریت کیفیت

این سیستم بر کیفیت خدمات ویا کالاهای تولیدی دلالت دارد وبمنظور ارتقای سطح کیفی تولیدات و عرضه ها تهیه شده است. بدین ترتیب اصولی تدوین میشود که بموجب آن میزان مرغوبیت خدمات و تولیدات افزایش مییابد. بادریافت گواهی Iso 9001 ، کارفرما حکم تایید سلامت تولید را دردست خواهد داشت.

 

ایزو 14001 یا سیستم مدیریت زیست محیطی

بطور قطع نگهداری از منابع طبیعی و پایبند بودن به مقررات مربوط، حتی بدون کسب گواهینامه ضروری خواهد بود. اما بهر جهت این استانداردها برای رسیدگی به محیط زیست و جلوگیری ازآسیب رساندن به آن تصویب شده است. بااین طرح موسسات ملزم به رعایت کلیه قوانین و ملزومات درخصوص مسایل زیست محیطی خواهند بود. دارنده گواهی Iso 14001 به نوعی تایید مینماید که، تمامی فرایندهای خود باتوجه به مقررات ذکر شده انجام رسانده و کوچکترین زیانی را به منابع طبیعی وارد نخواهند نمود.

 

ایزو 45001 یا سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت

ایزو45001 همانگونه که از نامش پیدا است، استانداردهای این گواهینامه دررابطه باسلامت و بهداشت کارکنان و محیط کاری است. قوانین وضع شده دراین سیستم باعث جلوگیری ازاتفاقات ناگهانی و غیرمترقبه خواهد شد و کارفرمایان رابر ثن میدارد تانسبت به گسترش رعایت ایمنی و بهداشت، اقدامات لازم را مبذول دارند. بنابراین نظام اجرایی موسسه بایستی بااین مفاد منطبق شده و آموزش های لازم نیز دراین خصوص صورت پذیرد. چنانچه شما هم بدنبال اخذ گواهینامه های آیزو هستید وبه اطلاعات کاملتری نیاز دارید، همکاران مادر مرکز امکان ثبت میتوانند آگاهی لازم رادر ارتباط باکلیه استانداردها، به سمع و نظر شما برسانند. بدین منظور، کافی است باشماره های مندرج درسایت تماس گرفته تا به مشاوران شرکت متصل شوید.

 

شاخصهایی برای محصولات و خدمات

استانداردهایی که حول تولید کالا و یا ارایه خدمات تصویب شده اند، درحقیقت هیچ گونه ارتباطی بانحوه مدیریت ها نداشته و اهداف متفاوتی دارند. بطور معمول این مصوبات صرفا درباره مشخصات فنی تولیدات وخدمات تدوین شده اند که تعدادشان بسیار است و چیزی حدود 24000 عنوان تاکنون دراین حیطه وضع گردیده است. برخورداری از این گواهی موجب بالا بردن اعتبار برند شده وتوجهات بسیاری را به خود معطوف خواهد داشت.

 

دریافت لیست کامل استانداردهای ایزو

مجموعه کامل استانداردIso  را میتوانید از سازمان بین المللی ایزو دریافت نمایید. بدین منظور میبایست به سایت رسمی سازمانiso به آدرس،www.iso.org  مراجعه فرمایید. سپس نام گواهی دلخواه خودرا در بخش جستجو وارد نمایید تا تمامی عناوین مربوط به آن برای شما نمایان گردد. البته این نهاد در قبال ارایه هر گواهینامه ، مبلغی رااز متقاضی دریافت میکند اما همچنان برخی از انواع پرکاربرد را بصورت رایگان به متفاضیان عرضه می نماید. همچنین میتوانید با مرکز سیستم کاران تماس گرفته و پس از ارائه درخواست خود، بروزترین نسخه استاندارد مورد نظر را دراسرع وقت تهیه نمایید.

 

صادر کنندگان گواهینامه ایزو

برخی بر این باورند که گواهی ایزو را سازمان استاندارد جهانی صادر میکند. درحالی که این موسسه تنها وظیفه: تهیه وتدوین، طراحی متن مصوبات و انتشار آنها را برعهده دارد و هیچ گونه نقشی در صدور هیچکدام ایفا نمیکند. برای این اهداف، انجمنIAF  درنظر گرفته شده است که وظیفه ثبت وصدور مدارک و اسناد رابر عهده داشته وبطور مستقیم بادیگر کشورهای عضو، جهت صادر کردن گواهینامه ها اقدام می نمایند. ایران نیز از اعضای رسمی این انجمن بشمار میرود.

 

گواهینامه ایزو معتبر و نامعتبر

همانطور که ذکر شد، تنها منبع حقیقی صدور گواهی ایزو ، نهاد IAF  می باشد. بهمین جهت در هر کشوری، تعدادی از شرکتها بعنوان نماینده رسمی این انجمن اجازه فعالیت و ثبت مدرک ایزو را کسب کرده اند. برای اخذ گواهینامه ، معمولا متفاضی پس ازدریافت بندهای استاندارد ، شروع به پیاده سازی آنها نموده وسپس با درخواست از نماینده بازرسی انجام شده و نهایتا نشان ایزو اعطا میشود. چنین گواهینامه ای قطعا معتبر بوده و از سوی ارگان های مختلف قابل قبول میباشد. اما دراین میان برخی شرکتها اسناد جعلی را به جای گواهی اصل ارائه میدهند که تحت نظارت انجمنIAF  نبوده و اعتبار زیادی را بهمراه نخواهد داشت. ازاین رو شرکت امکان ثبت درنظر دارد با اطلاع رسانی کامل و جامع در این زمینه، شرایط اخذ گواهی اصلی را برای متقاضیان فراهم آورد.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family