ISO90012015

گواهینامه ISO9001 چیست؟

ISO سازمان بین المللی استاندارد یک سازمان بین المللی مستقل ، غیر دولتی و بین المللی است که استانداردهایی را برای اطمینان از کیفیت ، ایمنی و کارایی محصولات ، خدمات و سیستم ها تدوین می کند. با پیشرفت سریع فناوری ، استانداردهای جدیدی توسط افراد در همه سطوح در صنعت جهانی تدوین و اجرا می شود که در حال استانداردسازی هستند.

ISO 9000: 2015 ، آخرین نسخه از خانواده استانداردها ، مفاهیم و اصول اساسی مدیریت کیفیت را توصیف می کند که برای سازمان هایی که به دنبال موفقیت از طریق سیستم مدیریت خود ، تدارکات زنجیره تامین ، ارتباطات داخلی و غیره هستند به طور جهانی قابل اجرا است. ISO 9001 یکی از عناصر خاص این گروه ISO 9000 است و گواهینامه ها می توانند مزایای بی شماری برای تولیدکنندگان ارائه دهند.

 

گواهینامه ISO 9001 چیست؟

ایزو 9001 یک معیار منحصر به فرد در بدنه استانداردهای ایزو 9000 است. این الزامات را برای یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) زمانی که یک سازمان نیاز به نشان دادن توانایی خود در ارائه مداوم محصولات و خدماتی دارد که انتظارات مشتری را برآورده می کند ، علاوه بر الزامات قانونی یا مقررات قانونی ، مشخص می کند.

این استاندارد فردی مجموعه خاصی از مقررات را که در مجموعه ای از بندها وضع شده است ، ترسیم می کند. ISO 9001 با نیاز به فرآیندهای دقیق و اجرای تجزیه و تحلیل شکاف و ممیزی داخلی ، سیستم های مدیریت کیفیت تولید را بهبود می بخشد. همه الزامات ISO 9001: 2015 عمومی هستند و برای هر سازمانی صرف نظر از نوع یا اندازه آن و محصولات و خدماتی که ارائه می دهد قابل اجرا هستند همه می توانند از پیروی از این استانداردها و اصول بهره مند شوند. گواهینامه ISO 9001 بدین معناست که تجارت تولیدی شما با این الزامات مطابقت داشته است ، که می تواند مزایای قابل توجهی برای سازمان شما نسبت به رقبای غیر مجاز داشته باشد.

 

گواهینامه ISO 9001 چه مزایایی دارد؟

در حالی که گواهینامه ISO 9001 دارای مزایای بیشماری است ، در اینجا پنج مزیت اصلی که یک گواهینامه ISO می تواند برای تولیدکنندگان به ارمغان بیاورد آورده شده است:

1 - افزایش کارایی و بهره وری کارکنان

مشمول انگیزه دارند فرآیندهایی را که برای اطمینان از این که مشکلات به سرعت شناسایی و به موقع حل می شوند ، پیاده کنند. علاوه بر این ، ممیزی های مداوم فرآیند از طریق ISO 9001 می تواند کارکنان شما را متمرکز نگه دارد و در صورت انحراف فرآیندهای شما از قوام ، بازخورد انتقادی ارائه دهد.

2- فرایندهای کنترل کیفیت شرکت خود را تعریف کنید

یکی از مولفه های اصلی گواهینامه ISO 9001 ایجاد فرایندهای تجاری کامل و تعیین مسئولیت ها برای کنترل کیفیت - و به همان اندازه مهم ، انتقال این مشخصات به کارکنان است. از این گذشته ، 85 درصد از کارکنان بیشترین انگیزه را دارند که ارتباطات داخلی مثر باشد! پیاده سازی الزامات صدور گواهینامه  ISO معیارهای کلیدی عملکرد ارزشمندی را ارائه می دهد ، مانند تحویل به موقع ، توان عملیاتی و اثربخشی کلی تجهیزات ، به منظور بازتاب دقیق عملکرد سیستم شما. این معیارها به شما کمک می کند تا تصمیمات تحصیل کرده تری را برای بهبود رشد و سودآوری در کل شرکت خود بگیرید.

3 - کاهش ضایعات و بهبود کارایی

کسب گواهینامه ISO 9001 یک استراتژی بهبود مستمر را اعمال می کند ، به طوری که شما همیشه ، با طراحی ، به دنبال راه هایی برای کاهش ضایعات و بهبود کارایی هستید. استفاده از الزامات مندرج در ایزو 9001 به شناسایی مناطق زباله و سپس اجرای اقدامات پیشگیرانه برای اجتناب از شرایط اسراف کمک می کند. ساده سازی عملیات تولیدی شما از ابتدا از طریق ISO 9001 بدین معناست که هر قسمت متحرک تا حد امکان موثر است تا اینکه دور ریخته شود یا استفاده نشود.

4 - تجربه بهبود یافته مشتری را ارائه دهید

فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001 نه تنها با شناسایی اولویت های کلیدی مشتریان ، بلکه با ارائه فرایندهایی برای بهینه سازی بیشتر این اولویت ها بر اساس انتظارات و نیازهای مشتری ، تجربه خدمات رسانی به مشتریان را افزایش می دهد. محصولات با کیفیت بالا باعث کاهش شکایات مشتریان و رضایت بیشتر مصرف کنندگان می شود. موفق ترین تولیدکنندگان امروزه می دانند که ارائه تجربه بهتر محصول چیزی است که مشتریان را به بازگشت باز می دارد. تولید محصول به نحوی که ضایعات را کاهش داده و هزینه ها را کاهش دهد به این معنی است که می توانید ارزش بیشتری را برای مشتری خود به ارمغان بیاورید ، که این امر وفاداری آنها را نسبت به تجارت شما تقویت می کند.

5 - اعتماد به کسب و کار تولیدی خود را افزایش دهید

گواهینامه ISO 9001 هم به مشتریان و هم به ذینفعان نشان می دهد که کسب و کار تولیدی شما قابلیت ارائه محصولات با کیفیت بالا را دارد که مطابق با تمام مقررات صنعت بوده و به موقع تحویل داده می شود. این امر برای تجارت شما بسیار مهم است ، زیرا محصولات شما باید نشان دهنده اقدامات انجام شده برای ایجاد ثبات و اطمینان در بازار تولید جهانی باشد. گواهینامه ISO 9001 همچنین تضمین می کند که تجارت شما دارای همه ابزارها ، منابع و تجهیزات لازم برای تولید موثر محصول یا خدمات شما است.

 

نحوه دریافت گواهینامه ISO 9001

افراد نمی توانند دارای گواهینامه ISO شوند. فقط مشاغل و سازمان ها می توانند. علاوه بر این ، ISO گواهینامه ارائه نمی دهد. گواهینامه ها فقط از طریق سازمان های شخص ثالث امکان پذیر است. با این حال ،ISO  دارای یک کمیته ارزیابی انطباق است که مدارک فرایند صدور گواهینامه را مدیریت می کند.

هنگام انتخاب یک سازمان صدور گواهینامه ، مهم است که چند نمایندگی را ارزیابی کنید تا بهترین سازمان را انتخاب کنید. دو نکته که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا آن سازمان از جدیدترین و مرتبط ترین استانداردها استفاده می کند و آیا آنها معتبر هستند. زمان بندی آموزش صدور گواهینامه به عوامل متعددی بستگی دارد ، از جمله مطالعه الزامات ، سطح آمادگی یک سازمان و اندازه و پیچیدگی سازمان.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family