ISO IAF

درباره گواهینامه های ایزو

درباره ی مدرک های ISO و تحقیق در خصوص ISO و گواهی ایزو ISO مستلزم مطرح کردن چندین مقوله هست. درباره ISO بایستی چند سوال و موضوع برای متقاضی شفاف سازی شود که مختصرا به آنها می پردازیم. مواردی چون ISO چیست؟ مدرک ISO چیست و چگونه و چطور صادر می شود؟ مراحل اخذ ایزو ISO ، شرایط و مدارک و ضوابط اخذ مدرک ISO ، مراجع صادر کننده ISO ، روش دریافت گواهی ISO ، از کجا ایزو ISO بگیرم؟ اصالت گواهی ISO ، تشخیص ISO اصیل و معتبر از ISO تقلبی ، انواع گواهی نامه های ISO و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ISO مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره مدرک های ایزو ISO مطرح هست، موارد بالاست.

ایزو چیست؟

ISO ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی می باشند که درون سازمان جهانی ایزو ISO ISO تهیه و تدوین شده اند و منتشر می گردند. تمامی استانداردهای ISO توسط یک کد چهار الی 5 رقمی از یکدیگر تمیز و تشخیص داده می شوند. ISOهای منتشر شده زمانی که درون یک شرکت طراحی شده و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی می گردند در قالب گواهی نامه منتشر خواهند شد. ایزو ISOها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. کلا استانداردهای ISO یکسری شون از سری استانداردهای عمومی هستند که معروفترین و مهمترینشان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ایزو9001 ، استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001 ایزو14001، استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001 ایزو45001 و استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی HSE عمومی ترین انواع گواهی ISO محسوب می شوند. دسته ی دیگر ISOهای تخصصی هستند به این معنا که متناسب هر حوزه ی فعالیتی یک استاندارد تعریف گردیده است. استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ISO22000 ایزو22000 ، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ISO13485 ایزو13485 ، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ISO29001 ایزو29001 ، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت آموزش ISO10015 ایزو 10015 و بسیاری از انواع دیگر استانداردهای ایزو ISO تخصصی که در این مقال نمی گنجد.

گواهینامه ایزو چیست؟

مدرک ISO در واقعیت همان الزامات و استانداردهای تعریف شده و بیان شده ای هستند که وقتی که طراحی شده و پیاده سازی می گردند و اجرایی می شوند در قالب یک گواهی ISO من باب شرکتها و سازمانهای متقاضی صادر می گردد. نحوه ی ثبت و صدور گواهی نامه ISO را در ادامه ی مطلب برای متقاضیان محترم به طور مختصر تشریح خواهیم کرد.

مراحل اخذ ISO ایزو مطلبی دیگرست که در خصوص دریافت و اخذ مدرک ISO پیش میآید. مراحل دریافت و اخذ گواهی نامه ایزو را می توان به این شرح بیان کرد:

انتخاب هدف از مدرک ایزو

انتخاب نوع گواهی نامه ایزو

انتخاب مرجع صادر کننده ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو

ممیزی نهایی ایزو

ثبت و صدور گواهی ایزو

ابتدا بایستی شرکت و سازمان و نهاد متقاضی ایزو هدف و قصدش را از اخذ گواهی ایزو و دریافت گواهینامه ایزو مشخص نماید یعنی اینکه بداند چرا می خواهد گواهینامه ایزو را دریافت کند؟ اهداف شرکتها و سازمانها را به طور کلی می توان اینطور بیان کرد:

اخذ ایزو جهت شرکت درون مناقصات
دریافت ایزو جهت شرکت درون بازارهای داخلی
گرفتن ایزو جهت مطرح شدن درون بازارهای جهانی
دریافت ایزو جهت صادرات
اخذ ایزو جهت رقابت با رقبای همکار
دریافت ایزو جهت تبلیغات و برند سازی
اخذ ایزو مطرح شدن توی بازارهای داخلی
دریافت ایزو جهت پیاده سازی واقعی ایزو

و اهداف سری دیگر. سپس نوع مدرک ایزو با توجه به حوزه ی فعالیت سازمان و همچنین نیاز سازمان بایستی مشخص گردد. بعد از آن بایستی مراجع ثبت و صدور ایزو مشخص شود ( مراجع صادر کننده ایزو IAF و مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF ) . بعد مستندات متناسب نوع استاندارد ایزو آماده می گردد و مطابق مستندات پیاده سازی صورت می گیرد. بعد از مرحله ی پیاده سازی ممیزی داخلی و درون سازمانی و ممیزی خارجی و برون سازمانی صورت می گیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می کند و سازمان مربوطه باید این عدم انطباقها را برطرف کند و سپس طی ممیزی نهایی و بررسی پایانی ممیز اجازه ی صدور ایزو را صادر می کند و در نهایت امر و در مرحله آخر مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار Ab های تحت اعتبار Iaf گواهی نامه ایزو را به ثبت و صدور می رساند. این اصولی ترین و اصلی ترین و قانونی ترین راه اخذ ایزو هست و اما در مورد مراجع غیر Iaf که Ab های اعتبار دهنده ی ایزو ایزو و Cb های صادر کننده ایزو داخلی هستند این روند راحت تر هست و پیاده سازی به اختیار سازمان متقاضی ایزو ایزو بوده و ممیزی هم ظاهری و صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست اینست که گواهی نامه ایزو یی اصیل می باشد که تحت اعتبار Iaf صادر گردد. توضیح بیشتر اینکه سازمان ایزو تنها نهاد بین المللی Iaf را در خصوص صدور ایزو دارای قابلیت صدور می داند و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند که تحت اعتبار Iaf صادر شده باشد و تمامی کشورها هم درون Iaf اعضایی دارند که بهشان Ab گفته می شود. Ab ها نهادهای دولتی اعتبار دهنده به Cb های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ایزو اینچنینی از لحاظ اعتبار دارای بالاترین سطح اعتبار هستند و ایزو اصیل اینگونه صادر می شوند. مراجع غیر Iaf ولیکن دارای اعتبار هستند اما اعتباری داخلی دارند و کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی آنها دارای یک سطح اعتبار هستند و اما آنچه که مشخص هست دارای اعتباری در سطح Iaf نیستند. در میان این مراجع یکسری شرکتها و سازمانها هستند که اقدام به صدور ایزو می کنند که تقلبی هستند و فتوشاپی هستند و با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای ایزو معتبر که ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی اند و تشخیص قلابی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ایزو لزوما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ایزو اقدام کنند.

گروه کارگزاری امکان ثبت به عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ایزو تمامی اطلاعات لازمه درباره مدرک ایزو را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ایزو متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ایزو درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند.

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family