نحوه دریافت گواهینامه سیستم‌ مدیریت زیست محیطی

نحوه دریافت گواهینامه سیستم‌ مدیریت زیست محیطی

انواع گواهینامه‌ها و استانداردهای سازمان ایزو

سازمان استاندارد جهانی ایزو با نام جهانی International Organisation for Standardiztion استانداردهای متنوعی را با توجه به هر نوع کسب و کار و زمینه فعالیتی را تهیه و تنظیم کرده است. استانداردهای سازمان ایزو ISO جهت همسان سازی و یکدست کردن استانداردهای مختلف در هر کشوری بوجود آمدند. استانداردهای ایزو جوری تهیه و تدوین شده‌اند که به نیاز تمام افراد جامعه در تمام جهان بصورت عادلانه پاسخ دهد بنابراین استانداردها و گواهینامه‌های ایزو برای دفاع از حقوق تمام مصرف کنندگان در تمام جهان و تولید کنندگان و کارفرمایان تمام مشاغل ایجاد شده‌اند. سازمان استاندارد جهانی به غیر از تهیه و تدوین استانداردهای ISO به تهیه و تدوین گواهینامه HSE با نام Health safety and Environmental با نام سیستم مدیریتی ایمنی و بهداشت شغلی و محیط زیست می‌باشد. از آنجایی که قوانین و الزامات این استاندارد بسیار جامع و کامل می‌باشد مورد تأیید نمایندگان سازمان جهانی ایزو قرار گرفته و گواهینامه‌ای تحت عنوان HSE-MS یا HSE را برای سازمان‌ها صادر می‌نماید. گواهینامه HSE بعلت اینکه تلفیقی از دو استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ و استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱ می‌باشد به همین علت نام گواهینامه HSE را با نام گواهینامه HSE-MS با نام Health safety and Environmental Manegment systems را می‌شناسند. هنگامی که سازمانی اولین و مهم‌ترین استاندارد از سازمان ایزو را با نام سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ را اخذ نماید و بصورت همزمان دو گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ و گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱ را بگیرد یعنی موفق شده است هم گواهینامه IMS را که نماد سیستم مدیریت یکپارچه است و هم گواهینامه HSE-MS را دریافت نماید.

 

گواهینامه‌های مهم و کاربردی برای اکثر مشاغل و کسب و کارها

امروزه به خاطر حس رقابت بسیار زیادی که بین تمام مشاغل و کسب و کارها در زمینه فعالیتهای یکسان و ارائه تولیدات و محصولات بوجود آمده است باعث شده است برای فروش بیشتر محصولات و تولیداتشان و برای ارائه بهتر خدماتشان بدنبال استاندارد سازی فرآیندهایشان می‌روند تا بتوانند محصولات و خدمات با کیفیتی را ارائه دهند و رقبا را براحتی کنار بزنند. گواهینامه‌های ISO و HSE و CE بعنوان گواهینامه‌های جهانی و گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) و گواهینامه تعیین صلاحیت شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار ) از دسته گواهینامه‌های ملی در ایران می‌باشند. گواهینامه ISO و گواهینامه HSE از طرف سازمان جهانی ایزو صادر می‌شوند. گواهینامه CE یک گواهینامه منطبق با قوانین اروپایی می‌باشد و از طرف سازمان NANDO صادر می‌شود. گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و گواهینامه تعیین صلاحیت شرکت‌های خدماتی از طرف وزارت تعاون، فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود و گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور ( ساجات ) صادر می‌شود.

 

دلائل اهمیت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

تمامی گواهینامه‌های ایزو و استانداردهای دیگر اعم از HSE و CE و انواع گواهینامه‌های ملی همگی اهمیت‌های مخصوص خود را دارند ولی از میان تمام این استانداردها گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ که از سری استانداردهای عمومی سازمان ایزو است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. چرا که قوانین و الزاماتش به غیر از اثر بخشی بر روی محیط درونی سازمان و فرآیندها و عملکردهای در حال اجرا در هر مجموعه‌ای بر روی عوامل بیرونی هم تأثیر به سزایی می‌گذارند و اثر بخشی گسترده استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ باعث شده اگر سازمانی یا کارخانه‌ای آن را دریافت نماید و در سطح مجموعه‌اش طراحی و اجرا نماید می‌تواند به همراه کمک به حفظ سلامت محیط زیست و مدیریت مصرف انرژی و تضمین سلامت افراد جامعه و آینده بشریت شهرت زیادی را به دست آورد. بنابراین سیستم مدیریت زیست محیطی الزاماتش با دفع صحیح پسماندها و آلاینده‌ها و فاضلاب‌های صنعتی و ارائه روش صحیح مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های اضافی اجرا می‌شود. اتفاق افتادن تمام موارد فوق تعهد و مسئولیت پذیری مدیران و مسئولان مجموعه‌های دریافت کننده ایزو را بارز میکند. گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ همیشه همراه با گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ اخذ می‌شود. زیرا استاندارد سیستم مدیریت کیفیت و استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی مکمل یکدیگر هستند. یعنی یک مجموعه با افزایش سطح کیفیت محصولات و خدماتش و حذف فرآیندهای تکراری و مشخص نمودن فرآیندهای مؤثر و کاربردی همراه با رعایت الزامات سیستم مدیریت زیست محیطی ، یک سیستم مدیریت یکپارچه را ایجاد می‌نماید.

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family