ISO90012015

دوره آموزشی ممیزی داخلی ISO9001:2015

یکی از کارهایی که کارشناسان و مدیران تضمین کیفیت باید در سازمانشان انجام دهند اجرای ممیزی داخلی استانداردهای ایزو می باشد.

آموزش ممیزی داخلی ایزو یکی از مهمترین و ضروری ترین آموزشها برای سازمان بوده که پیاده سازی انجام میشود. به جهت داشتن صلاحیت ممیزان داخلی کارشناسان باید با الزامات ممیزی داخلی آشنا شوند.

این افراد با استانداردهای ایزو بطور کامل آشنا می باشند.

دوره ممیزی داخلی چگونه آموزش داده می شود؟

این دوره اصول ممیزی داخلی استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ویرایش 2015 آشنا می شوید.

در این دوره موارد ممیزی در سازمان انجام شده و مبنای استاندارد ایزو 9001 تشریح شده همچنین ممیزی بر مبنای استاندارد ISO9001 آموزش داده می شود.

برای انجام اصول انواع ممیزی استاندارد ISO9001 در سال 2011 ویرایش شد.

از مزیت های این دوره آموزشی سعی شده فراتر از مباحث داخلی پیش رفته و با برخی از موارد سر ممیزی آشنا کنیم.

برای گذراندن این دوره حتما دوره الزامات2015 :ISO9001 را طی کرده چون در این دوره اشاره به الزامات استانداردها نمی شود بلکه موارد ممیزی بندها بیان شده اگر با بندها آشنا نباشیم دوره مفیدی برای ما نخواهد بود. جهت انجام ممیزی داخلی موارد زیر لازم بوده و باید اجرایی شود:

تشکیل تیم ممیزی :

در مرحله اول سازمان باید تعدادی کارشناس خود را بابت تیم ممیزی داخلی انتخاب کرده و همچنین آموزش لازم به این تیم داده شود. تعداد این تیم ممیزی بسته به حجم سازمان ، تعداد کار ، فرآیندها ، نفرات سازمان متغیر خواهد بود که تیم ممیزی از دو نفر تشکیل شده و به تعداد بیشتر هم نفرات انتخاب می شوند.

تهیه برنامه ریزی ممیزی :

ماههایی از سال چه واحدها و چه فرآیندهایی مورد ممیزی قرار می گیرند. تهیه این برنامه کمک می کند تا مدیران فرآیندها اززمان برنامه ممیزی اطلاع داشته و خود را جهت انجام ممیزی داخلی آماده کنند.

چک لیست ممیزی داخلی :

وقتی چک لیست ممیزی داخلی داشته باشیم ممیزی را می تواند آسان تر کند. الزامی نیست برای ممیزی استاندارد ایزو حتما چک لیست در دسترس باشد جهت اجرای بهتر ممیزی داخلی و پوشش همه سوالات از چک لیست استفاده می شود که فرد ممیز سوال یا موردی را فراموش نکند.

طرح ممیزی یا Audit plan

طرح ها و برنامه ریزی ممیزی متفاوت بوده اما امکان اینکه با یکدیگر اشتباه گرفته شود وجود داشته ، برای طرح ممیزی برنامه یک روزه نوشته می شود . یادآوری می کنیم که برنامه ممیزی طرح کلی ممیزی بوده ، در چه ماهی چه واحدهایی ممیزی می شوند. ولی در طرح ممیزی برنامه جزئی و زمان بندی که شامل ساعت ها و جزئیات ممیزی که چه ساعتی چه واحدهایی توسط چه شخصی ممیزی می شوند و ممیز چه مواردی را در آن زمان کنترل و مشاهده میکند .

 

ارسال طرح ممیز به واحدها :

برای انجام دقیق ساعت ممیزی به کلیه واحدها از طریق نامه یا کانلهای ارتباطی دیگر ارسال شده تا واحدها از برنامه دقیق ممیزی خود اطلاع داشته باشند.

جلسه تیم ممیزی :

این جلسه جهت هماهنگی میان تیم ممیزی بوده تا هماهنگی مجدد بررسی شده و مسئولیت ممیزی مجدد بازبینی شود، سر ممیز افراد را هماهنگ کرده این امر شروعی جهت اجرای ممیزی داخلی می باشد.

افتتاحیه :

جهت جلسات ممیزی داخلی بیرونی و صدور گواهینامه محقق شده ، افتتاحیه جهت انجام جلسه با حضور مدیران ارشد و مدیران فرآیندها برگزار شده و دراین جلسه قوانین ممیزی و اعضای این جلسه معرفی می شوند. در این افتتاحیه به طرح ممیزی هم اشاره شده است.

اجرای ممیزی :

با توجه به طرح ممیزی و چک لیست ها تیم ممیزی جهت اجرای ممیزی اقدام می کند. فرآیندها با دقت مورد بررسی قرار گرفته همچنین رفتار ممیز باید کاملا حرفه ایی بودهکه سوالات با دقت کامل پرسیده شود مشاهدات دقیق ثبت شود.

 

ثبت عدم انطباقها :

کار ممیز ثبت عدم انطباقها و ثبت مغایرتهایی که مشاهده می شود تا بتواند گزارش صحیح نوشته و در این ثبت عدم انطباق ، سندهایی مشاهده شده تا تاریخ مغایرت آن با بند استاندارد ثبت کند.

جهت اجرای ممیزی داخلی ابتدا اعضای تیم با هم جلسه گذاشته و مغایرتها را بررسی کرده و یکپارچه می شوند و در جلسه با حضور مدیران این گزارش ارائه می شود عدم انطباق هر واحد و فرآیندها بیان می شود

 

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family