ایزو چیست ؟ و چطور باید گواهینامه ایزو دریافت کرد؟

ایزو چیست؟ چطور باید گواهینامه ایزو دریافت کرد؟

ایزو الزام تعریف شده بوده که بعنوان استاندارد تهیه و تدوین شده و منتشر گردیده است. استاندارد ایزو در یک سازمان با عنوان سازمان جهانی تهیه و تدوین می شود. مقر این سازمان در ژنو می باشد و کشورهای دیگر هم عضو این سازمان می باشند. استانداردها در این سازمان تهیه و تدوین می شوند. از موارد استانداردها میتوان به عمومی و تخصصی اشاره کرد. استانداردها با مشخصه های عددی 4 یا 5 رقمی مشخص میشود.

اکثر متقاضیان سوال مهمشان این است که چطور باید گواهینامه ایزو دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال مطلب زیر را مطالعه بفرمایید.

 

روش ثبت و صدور گواهینامه ایزو

برای باقی ماندن در بازار کار و رقابت جهت اعتبار داشتن در کسب و کار شرکتها و سازمانها خواستار دریافت گواهینامه ایزو می باشند. اما بدلیل وجود کلاهبرداران در این حیطه که افزایش پیدا کرده شرکتها با آگاهی کامل اقدام به دریافت گواهینامه ایزو می کنند.

برای دریافت گواهینامه ایزو اولین قدم هدف از دریافت گواهینامه ایزو میباشد که امر بسیار مهمی هست. برای مواردی همچون مناقصات ، برای صادرات ، تبلیغات و برند سازی رقابت بین رقبا دریافت گواهینامه ایزو مهم می باشد.

ثبت و صدور گواهینامه ایزو انتخاب دومین مرحله میباشد. برای دریافت گواهینامه متناسب در حوزه فعالیت متقاضی امر مهمی می باشد. برای دریافت گواهینامه ایزو می توان انواع مختلفی را نام برد گواهینامه هایی که کماربرد بیشتر را دارد به عنوان گواهینامه تخصصی میتوان نام برد. از نمونه گواهینامه های نام برده می توان به سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو14001 نام برد. این گواهینامه در پیاده سازی و حفظ محیز زیست می تواند موثر باشد. از مزیت این استاندارد میتوان تغییر نگرش در حفظ محیط زیست پیرامون ما باشد. همچنین میزان آلودگیهای محیط زیست را کاهش دهد. نمونه دیگر از این نوع گواهینامه ها می توان به ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت اشاره کرد ایزو 9001 از نمونه گواهینامه ها برای بهبود کیفیت یا ارائه خدمات می باشد. که باعث پیشرفت موارد کاری خواهد شد. از نمونه دیگر این گواهینامه ها سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو 45001 که در تمام صنایع کاربرد دارد با اجرای مستندات این گواهینامه به کاهش خطرات و حوادث شغلی در محیط کار کمک خواهد شد و امنیت و بهداشت پرسنل بالا خواهد رفت.

مرحله بعد مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو می باشد. تعداد زیادی از این مراجع در ایران وجود دارند که مجوز صادر کردن گواهینامه ایزو معتبر با اعتبار سازمان IAF ندارند. مراجع صادر کننده با نام CB در ایران مشغول فعالیت می باشند. البته با توجه به سطح اعتبار هر کدام اعتبار درخواستی گواهینامه فرق میکند.در سازمانها انجمنی به نام IAF نهادینه شده که در کشورهای مختلف مراجع صادر کننده ایزو متفاوت می باشد. این نهادها به CB ها مجوز صادر کردن ایزو را میدهند نام این موسسات AB نام گذاری شد است. تنها مرجع AB در ایران به نام NACI شناخته شده است. بسیاری از این CB ها زیر نظر IAF فعالیت نمی کنند. گواهینامهای صادر شده از سطح اعتبار پایین تری برخوردار می باشد. برای صادر کردن محصولات این نوع گواهینامه کاربرد نخواهد نداشت. برای CB هایی که تحت اعتبار IAFفعالیت می کنند درای اعتبار بین المللی بوده و نمی توانند گواهینامه ایزو ارزان صادر کنند. بدلیل اینکه موسسه متقاضی ایزو که به آنها مراجعه کرده باید استانداردهای ایزو مورد نظر را کاملا پیاده سازی کند. برای پیاده سازی هزینه آن بالا بوده پس از انتخاب مرکز صادر کننده ایزو فرم صادر کننده ایزو تکمیل شده و برای ارسال به CB مورد نظر اقدام شود. پس از تایید نهایی فرم درخواست قرار داد بین متقاضی منعقد می شود. بعد از اجرای قرارداد نوبت تهیه و تدوین نحوه اجرای مستندات ایزو می باشد که بر اساس آن فرآیندهای مجموعه متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد. تا بتوان الزامات استاندارد روی سیستم مجموعه پیاده سازی کرد.

مرحله بعد اجرای برنامه های تهیه شده و پیاده سازی کامل بندهای گواهینامه ایزو برای مجموعه متقاضی می باشد. برگزاری جلسات آمنوزشی برای کارکنان پرسنل در خصوص ایزوی درخواستی نیز جزئی از مستندات می باشد. همچنین به دریافت کننده ایزو اصلاع داده می شود تا ممیزی برایشان انجام شود. ممیزی توسط کارشناس مرجع صادر کننده انجام می شود. بعد از بازبینی افسر ممیزی و در صورت عدم تطابق انجام شده گواهینامه ایزو برای موسسه ثبت خواهد شد.

مرکز امکان ثبت به عنوان مرکز با سابقه با خدمات مشاوره رایگان آماده پاسخگویی به متقاضیان را دارد و با خدمات مشاوره رایگان آماده پاسخگویی به سولات متقاضیان برای اخذ گواهینامه ایزو می باشد. با صادر کردن گواهینامه ایزو معتبر از مراجع بین المللی گواهی نامه ایزو با بالاترین اعتبار خدمت متقاضیان ارائه خواهد شد.

 

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family