FSSC22000 CERTIFICATION

گواهینامه FSSC22000

نقص هایی که در استاندارد ایزو2005: 22000 مثل PRP وجود داشت این گواهینامه مورد تایید سازمان GFSI قرار نگرفت.. اما با مشارکت هایی که چند شرکت با همدیگر انجام دادند استاندارد جدیدی به وجود آمد که در سال 2010 سازمان GFSI استاندارد FSSC22000 را معرفی و مورد تایید قرار داد و این استاندارد را انتشار داد و گواهینامه FSSC22000 قدرت صدور را به دست آورد. این استاندارد حتما در طول زمان مورد ویرایش های زیادی خواهد شد تا به صورت جامع درآید.

شرکت هایی که قصد دارند گواهینامه FSSC22000 را اخذ کنند بایستی بدانند که این استاندارد قادر است بسیاری از استانداردهای تایید شده به وسیله سازمان GFSI را با یکدیگر ترکیب کند و به شکل یکسان در آورد.

این گواهینامه یکی از رایج ترین روش هایی است که برای بقاء سیستم مدیریت بهداشتی مواد غذایی برای شرکت هایی که مواد غذایی تولید می کنند کاربرد دارد. چون که مبنای این استاندارد، استاندارد ایزو22000 است که به صورت یکسان با سیستم های مدیریتی شامل ایزو14001، ایزو9001 و ایزو 45001 همگام می شود. این استاندارد به عنوان جزء اصلی شرکت هایی هست که فعالیت آنها تولید کردن محصولات غذایی است و هدف آن افزایش کیفیت و تامین ایمنی و بهداشتی است

گواهینامه FSSC22000 راهکاری را به شرکت ها ارائه می دهد تا این شرکت ها خود را در زمینه محصولات غذایی قدرتمند کنند و در سطح بین المللی یک سیستم کامل که با الزامات استاندارد مواد غذایی مطابق است نشان بدهند که اینکار باعث می شود از یک طرف مشتریان زیادی به سمت خود جذب می کنند و از طرف دیگر از موسسات نظارتی به خوبی بهره مند می شوند. این استاندارد برای محافظت از همه مراحلی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با کالاهای تولید شده مرتبط هستند برنامه ریزی شده اند. این استاندارد هم برای تمامی افراد و هم حوزه های مختلف زنجیره غذایی یک محیط ایمنی تهیه کند تا اینکه برای حوزه آموزش، اجراسازی و ممیزی مدیریت ایمنی در هر حوزه از زنجیره غذایی بهتر تصمیم گیری کرد.

گواهینامه fssc22000 شامل الزامات اضافه شده ای است که بر معیارهای که هم اکنون، مدیران تولید و تهیه کنندگان بایستی مورد حمایت استاندارد های ایجاد شده منطبق بر آنها باشد تاکید می کند.

الزامات اضافی تشریح می کند که:

تولیدکنندگان بایستی الزامات قانونی، تنظیمات و بیرونی مرتبط با ایمنی مواد غذایی است که با مواد اولیه، تولید کردن کالا، عرضه و ارائه محصولات مرتبط هستند را برخوردار باشند. مدیران تولید باید کدهای فعالیتی که با ایمنی مواد غذایی، الزامات مشتریان در رابطه با بهداشت مواد غذایی و همچنین الزاماتی که با بهداشت مواد غذایی از سمت خریداران تعیین می گردد پاسخ دهند.

سیستم بهداشتی مواد غذایی بایستی سیستم خود را منطبق با این الزامات نشان دهد و در مورد آن مطمعن شود.

صاحبان تولید مطمعن شوند همه عواملی که بر بهداشت مواد غذایی تاثیر می گذارد مانند( برق، آب، گاز و....) مورد شناسایی قرار گرفته اند و مطابق با الزامات تعیین شده هستند.

تولیدکنندگان بایستی محصولات حیوانی را جای مناسب قرار دهند مثل حیوانات قبل از ذبح و یا بعد از ذبح و همچنین محصولات فاسد شدنی را مطابق با الزامات تعیین شده بهداشتی در مکان خود قرار دهند که باعث فاسد شدن بقیه مواد غذایی موجود نشود.

صاحبان تولید باید کالاهای گیاهی که زود فاسد و خراب می شوند مثل میوه های تازه،آب میوه های تازه یا سبزی های تازه که طبقه بندی شده اند را مطابق با الزامات ایمنی در جای مخصوص نگهداری کنند.

مدیران تولید محصولاتی که دارای عمر کم هستند مثل لبنیات و محصولاتی که دارای عمر زیاد هستند مثل بیسکوییت، باید طبق الزامات بهداشتی به صورت بسته بندی شده در جای مخصوص خود نگهداری کنند تا ایمنی و بهداشت همه آنها رعایت شود.

بنابراین برای اخذ گواهینامه استاندارد شرکت ها باید به سوی استفاده کردن یکسان از همه استانداردهایی که توسط سازمان غذایی بین المللی تایید شده حرکت کنند و با ایجاد استاندارد بهداشتی، شرکت خود را برای ممیزی های این استاندارد آماده کنند. آنها بعد از تایید شدن توسط سازمان جهانی قادر می شوند گواهینامه fssc22000 را اخذ کنند.

یک نکته اساسی و مهم این است که گواهینامه fssc 22000 از طریق همه CB می توانند صادر کنند اما باید دانست که همه مراجع تاییدیه و صلاحیت لازم برای صادر کردن این گواهینامه را ندارند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family