گواهینامه gmp

گواهینامه GMP

زمانی گواهینامه GMP صادر می گردد که استاندارد GMPدر سازمان پیاده به خوبی اجرا شود. اصل کلمه GMP « Good Manufacturing Practice » است که به معنی وضعیت خوب مطلوب زیرساختار است که جزء مهم سیستم HACCP است. هدف از ایجاد و دریافت گواهینامهGMP ایجاد زیربنای لازم برای تولید محصولات با کیفیت و سالم است. اما ابتدا باید مکان مناسبی را برای تولید در نظر گرفت تا بتوان در آن محیط محصولات سالمی تولید کرد و سپس در پی پیاده سازی و صادرکردن گواهینامه های مرتبط با امور غذایی بود.

هر زمان که از صنایع و علوم غذایی سخن به میان می آید اولین فکری که به ذهن خطور می کند شرکت های بزرگ مواد غذایی هستند و همراه این فکر، فکر دیگری به ذهن می آید که این فکر مربوط به شرایط و موقعیت محیط، بهداشت، ایمنی، کیفیت مواد غذایی است. این دغدغه های ذهنی باعث می شود در پی راه حلی برای ایجاد شرایط بهتر باشیم. البته یک نکته وجود دارد که ایران عضویت در سازمان تجارت جهانی را داوطلب شده است. برای اینکار بایستی تمامی نیازهای سازمان تجارت را در کلیه فرایندها از مرحله تولید، توزیع، مصرف مواد غذایی را رعایت کرد. شرکت ها باید مراحل پیاده سازی GMP را بدانند تا بتوانند آن را در حوزه سازمان اجرا کنند. با رعایت کردن اصول بهداشتی سیستم گواهینامه GMP در شرکت برای سازمان هایی که دارای مواد غذایی هستند می توان سیستم های تولیدی و خدماتی برای آن سازمان ها عرضه کرد. با این کار علاوه شرکت می تواند گام های بیشتری در هدف رسیدن به تجارت جهانی و صادرات محصولات بگذارد. در واقع با این کار می تواند جایگاه واقعی مواد غذایی خوبی را در جهان پیدا کند.

 

مزایای مستقر شدن سیستم GMP

سیستم GMP دارای امتیازهایی برای سازمان ها می شود:

1-پیشرفت شرکت در حوزه ایمنی بهداشتی

2-افزایش اعتبار شرکت

3- افزایش اعتماد مشتریان

4-مطمعن بودن از محیط بهداشتی و ایمنی تولیدات شرکت

شرکت های که قصد دارند گواهینامه GMP اخذ کنندبایستی این نکته را بدانند که پیاده سازی GMP در شرکت ها برای هر کالا مختلف است و نمی توان سیستم GMP را در شرکتیی که قند تولید می کند برای یک کترینگ به کار برد.

پس شرکت ها باید دقت کنند که تفاوت محصولات و ارئه خدمات GMP در شرکت های مختلف اثرگذار است. برای اینکه مدیران شرکت ها دچار اشتباه نشوند مراکز مشاوره وجود دارد که داوطلبان را راهنمایی می کنند و در این راستا آنها را کمک می کنند.

 

ملزومات اصلی گواهینامه GMP :

1-کیفیت مدیریت شرکت
2-محیط و تجهیزات موجود در آن محیط
3-مستندسازی
4-تولید محصولات
5 کنترل کردن تولیدات شرکت

 

1-کیفیت مدیریت شرکت: مدیران شرکت باید سیستم محیط مناسبی جهت تولید بهداشتی و سالم محصولات غذایی فراهم آورند تا محصولات با کیفیتی ارائه دهند و در این کار تمامی کارمندان باید با مدیر همکاری کنند.
2- محیط و تجهیزات موجود در آن محیط: محیط و تجهیزات در آن باید به خوبی بررسی شود تا بتوان بهترین نتیجه را به همراه داشته باشند و همچنین در بهداشت و ایمنی محیط دقت کافی را به کار برد
3-مستندسازی: شرکت باید از سیستم مستندسازی قوی برای تولید محصولات، بسته بندی محصولات، عملکردهای تولید برخوردار باشد.
4-تولید محصولات : در حوزه تولید محصولات مدیران باید طبق دستورالعمل های موجود در سبستم GMP عمل کنند تا بتوانند محصولات و کالاهای مرغوب و با کیفیتی را برای مشتریان خود عرضه کنند.
5- کنترل کردن تولیدات شرکت: شرکت بایستی بر روی تولید کنترل های لازم را داشته باشند و جلوی هرگونه موانع را بگیرند تا مشکلی در روند کنترل پیش نیاید. مدیران شرکت برای کنترل کردن محیط آزمایشگاه هایی مجهز ایجاد می کنند و تجهیزات مناسب برای انجام دادن آزمایش های لازم را به کار می برند تا محصولی مطمعن و سالم تحویل مشتریان بدهند.

اصول استاندارد GMP اصولی است که مدیران و کارمندان شرکت را موظف می کند تا یک سری شرایط خاص را در محیط شرکت رعایت کنند. این شرایط و ضوابط مربوط به بهداشت و ایمنی محیط شرکت است مانند: نوردهی داخل محیط و تهویه هوای داخل شرکت، آب سالم، ماده غذایی اصلی سالم می باشد که در صورت رعایت این مسایل در قسمت تولید کردن می توان محصولات با کیفیتی را عرضه کردو بدین طریق می توان سیستمGMP را دریافت کرد. به صورت کلی سیستم GMP در مورد رعایت بهداشت و ایمنی در قسمت تولدی محصولات است که بایستی رعایت شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family