تفاوت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران مبحثی است که برای شرکتهای متقاضی گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهی ایمنی اداره کار پیش میاید که این دو گواهینامه با همدیگر چه فرقی دارند؟ حتی ممکن است پیش بیاید که شرکتها در انتخاب هر یک از این دو گواهینامه اشتباه کنند و نام این دو را با هم اشتباه بیان کنند. جهت اطلاع از این دو گواهینامه در ابتدا به تعریف مختصری در خصوص هر کدام از آنها ( گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ) می پردازیم و بیان خواهیم کرد که گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟ مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟ از کجا باید گواهینامه صلاحیت پیمانکاران ایمنی بگیرم؟ گواهینامه صلاحیت پیمانکاری چیست؟ مدارک مورد نیاز برای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری چیست؟ از کجا گرید صلاحیت پیمانکاری بگیرم؟ شما درخواست کننده محترم گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و گواهینامه صلاحیت پیمانکاری را برای گرفتن جواب سوالاتتان به مطالعه ادامه مقاله توصیه می کنیم.

 

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟ از کجا باید گواهینامه صلاحیت پیمانکاران ایمنی بگیرم؟ مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و یا همان گواهینامه HSE اداره کار و ایمنی اداره کار مختص شرکتهای پیمانکاری فعال در حوزه ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی می باشد. شرکتهای پیمانکاری فعال در این حوزه ها و زمینه ها اکثرا وقتی که می خواهند برای شرکت توی مناقصات و برنده شدن مناقصه و کسب امتیاز لازمه اقدام کنند کارفرمای مناقصه گزار ازشان درخواست گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می کند، ممکنست کارفرمای مناقصه گزار به جای لفظ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران لفظ گواهینامه HSE اداره کار را به کار ببرد که ممکنست با HSE اشتباه گرفته شود و به همین جهت وقتی شرکتی با مرکز امکان ثبت تماس می گیرد و نام HSE میاورد از او پرسیده می شود که منظورش HSE هست یا گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ؟ یک سازمان بایستی دقیقا بداند زمانی که تماس می گیرند گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می خواهند یا HSE ؟ چنانچه با مرکزی تماس بگیرید که مانند امکان ثبت برای شما شفاف سازی نکند ممکنست شرکتی HSE را به شما ارائه کند و بعد هم گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را به شما ارائه کند و به این طریق به شما هر دو گواهینامه را بفروشد. گواهینامه صلاحیت ایمنی اداره کار توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر می شود. سازمانی مدعی می شود که گواهی ایمنی پیمانکاری برای شما صادر می کند و یا گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را فوراً برای شما ثبت و صدور می کند، بایستی گفت که اینطور نیست و احتمالاً گواهی تقلبی و فتوشاپی بدون اعتبار اداره کار به شما ارائه می کند و گاها چون شرکتها برای کسب امتیاز لازمه مناقصات و بردن مناقصه عجله می کنند ممکنست گول این دسته تبلیغات را بخورند، در حالی که چنین چیزی امکان پذیر نیست و گواهینامه ایمنی HSE اداره کار تنها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اداره کار صادر می شود و بایستی اقدامات قانونی خود را تا زمان صدور صلاحیت ایمنی پیمانکاران انجام دهد. گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران طی قوانین و مقررات تعریف شده است که توسط اداره کار وضع شده است. در گذشته گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران با عنوان گواهی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران صادر می شد اما امروزه طبق قوانین حال حاضر درج این مقاله با عنوان گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران صادر می شود و ممکنست این عنوان همچنین در طی زمان تغییر پیدا کند. لازم به ذکر است که گواهینامه صلاحیت پیمانکاری پیش نیاز گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران هست و یعنی ابتدا بایستی گواهینامه صلاحیت پیمانکاری دریافت گردد و سپس جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران اقدام کند.

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری چیست؟ از کجا باید گواهینامه صلاحیت پیمانکاری بگیرم؟ مدارک لازم برای دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری چیست؟

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری مخصوص شرکتهای پیمانکاری فعال در حوزه های ساختمان، آب، راه و ترابری، تاسیسات و تجهیزات، نفت و گاز، ارتباطات، صنعت و معدن، نیرو، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی می باشد و توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان صادر خواهد شد. گواهینامه صلاحیت پیمانکاری یا همان گرید و رتبه پیمانکاری در 5 رتبه صادر می گردد و بالاترین و بهترین رتبه ای که یک سازمان می تواند دارای شرایط اخذ آن باشد رتبه 1 هست و پایین ترین و کمترین رتبه 5 می باشد که شرکت ها در اولین درخواست خود جهت دریافت گرید و رتبه پیمانکاری بایستی درخواست رتبه 5 کنند. قبل از اینها عنوان گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ، گواهینامه تعیین صلاحیت پیمانکاری بود که در طی زمان تغییر نام داد و ممکن است باز هم تغییر کند و اما آنچه مشخص است در زمان درج این مقاله عنوان آن گواهینامه صلاحیت پیمانکاری است. گواهینامه گرید پیمانکاری را سازمان برنامه و بودجه صادر می کند و با قوانین سازمان برنامه و بودجه صادر می شود به همین جهت ضمن اینکه زمانبر هست طبق قوانین سازمان برنامه و بودجه می باشد و اگر شرکتی ادعا کند صدور گواهینامه صلاحیت پیمانکاری فوری و غیر فوری را انجام می دهد مطمئنا کلاهبردار است چون گواهینامه رتبه پیمانکاری تنها توسط سازمان برنامه و بودجه بر اساس قوانین آنها صادر می شود و اگر خود شرکت مرکزی چون امکان ثبت را رابط کرده و خودش نیز او را همراهی کند می تواند با کمک مرکز امکان ثبت کمی پروسه صدور گواهینامه صلاحیت پیمانکاری را تسریع کند. اما این روند چون طی قوانین دولتی سازمان برنامه و بودجه هست زمانبر خواهد بود. میزان اعتبار گواهی صلاحیت پیمانکاری 4چهار ساله است و بعد از چهار سال نیز باطل شده و دوباره بایستی از اول دریافت شود. مدارک مورد نیاز جهت اخذ گرید و رتبه پیمانکاری متفاوت است و جهت کسب اطلاعات بیشتر و به روز شده با مرکز امکان ثبت با شماره 44858017 - 021 تماس بگیرید

 

تفاوت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

با توجه تعاریف بالا می توان تفاوت دو گواهینامه صلاحیت اداره کار و صلاحیت برنامه و بودجه را چنین تعریف کرد:

1 – تفاوت در نام این دو یعنی گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

2 – تفاوت در زمان اعتبار : گواهینامه صلاحیت پیمانکاری 4 ساله هست و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران 2 ساله .

3 – تفاوت مرجع صدور : گواهینامه صلاحیت پیمانکاری توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی صادر می شود و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

جهت هر گونه سوال در خصوص گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران با مرکز امکان ثبت با شماره 44858017-021 تماس حاصل نموده و از خدمات رایگان مشاوره و راهنمایی استفاده نمایید. کارشناسان مرکز بطور 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family