HACCP CERTIFICATION

تعریف HACCP چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم تعریف HACCP چیست، باید بگوییم HACCP سیستمی نظام مند است که به کسب و کارهایی که در زنجیره مواد غذایی فعالیت میکنند، کمک میکند تا خطرهای ویژه و اقدامهای لازم برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی را شناسایی و کنترل کنند.

HACCP  مخفف عبارت Hazard Analysis Critical Control Point  است، به معنی تجزیه و تحلیل خطر و کنترل نقاط کنترل بحرانی.

میتوان اینگونه گفت که HACCP و معنی آن یعنی سازمانهایی که با مواد غذایی سروکار دارند میتوانند با بهره گیری از الزامات این استاندارد، نقاطی از فرآیند تولید و ارائه خدمات خودشان را که میتوان باعث ایجاد آلودگی در مواد غذایی شود را شناسایی کرده و آن مرحله را از بوجود آمدن آلودگی، ایمن کنند.

HACCP ابزاری است که برای ارزیابی خطرات و برقراری سیستم های کنترل، بر پیشگیری و کنترل آلودگیهایی که میتواند در مواد غذایی بوجود بیاید، بسیار موثر است. HACCP میتواند در طول زنجیره مواد غذایی از تولید اولیه مواد غذایی تا مصرف نهایی کاربرد داشته باشد و اجرای آن باید بر اساس گامها و اصول علمی باشد که میتواند از بروز مشکل برای مصرف کننده جلوگیری کند.

اجرای سیستم HACCP میتواند علاوه بر افزایش ایمنی مواد غذایی، منافع مهم دیگری را هم به دنبال داشته باشد همچنین کاربرد سیستم HACCP میتواند به بازرسی توسط مراجع قانونی کمک نموده و تجارت بین المللی را با افزایش اعتماد به ایمنی مواد غذایی ارتقا بخشد.

کاربرد موفق HACCP در سازمان، به تعهد و مشارکت کامل مدیریت و نیروی کارآمد نیازمند است تا زمانی که مدیر ارشد سازمان اعتقاد کامل به پیاده سازی نداشته باشد این استاندارد نمیتواند تاثیرگذاری کامل داشته باشد همچنین اجرای HACCP نیازمند رویکرد چند جانبه است این رویکرد چند جانبه باید در موارد مقتضی، شامل متخصصین کشاورزی، دامپزشکی، تولید، میکروبیولوژی، پزشکی، بهداشت عمومی، تکنولوژی مواد غذایی، بهداشت محیط، شیمی و مهندسی منطبق باصنعت مورد مطالعه خاص خود باشد.

 

HACCP ، هدف و دامنه کاربرد

هدف از تدوین این استاندارد تعیین و ارائه راهنماییهای لازم برای استفاده از سیستم HACCP به منظور دستیابی به ایمنی مواد غذایی میباشد. استاندارد HACCP در طول زنجیره مواد غذایی از تولید اولیه تا مصرف نهایی کاربرد دارد و هر سازمانی که در این زنجیره فعالیت میکند، میتواند این استاندارد را پیاده سازی نماید به عنوان مثال کارخانه تولید مواد غذایی، شرکتهای حمل و نقل مواد غذایی، رستورانها و غیره....

عملا میتوان گفت هدف این استاندارد جلوگیری از ایجاد و انتشار مواد غذایی آلوده است و قابلیت پیاده سازی و اجرا در تمام سازمانهایی که به نوعی با غذا سروکار دارند را دارد.

 

HACCP ، راهنمایی برای کاربرد سیستم

قبل از بکارگیری HACCPدرهر بخشی از زنجیره مواد غذایی، باید آن بخش برنامه های پیش نیازمانند شرایط خوب و بهداشتی و دیگر آیین کارها و قوانین و مقررات ایمنی مواد غذایی را برقرار نماید. این برنامه پیش نیاز سیستم HACCP که دربرگیرنده آموزش نیز هست، باید به خوبی استقرار یابد و کاملا عملی و تصدیق شده باشد به نحوی که بکارگیری و اجرای موفق سیستم HACCP را تسهیل نماید.

در هر نوع از فعاتیت های تجاری مواد غذایی، آگاهی و تعهد مدیریت برای اجرای موثر سیستم HACCP ضروری میباشد این اثربخشی همچنین به مدیریت و کارکنانی که دانش و مهارتهای مناسب HACCP را دارا باشند، بستگی دارد.

هنگام شناسایی خطر، ارزیابی و اقدامات بعدی در طراحی و کاربرد سیستمهای HACCP، باید به اثرات مواد خام، مواد متشکله، شرایط ساخت مواد غذایی، نقش فرآیندهای تولید در کنترل خطرات، استفاده نهایی احتمالی از فرآورده، توجه شود.

منظور از سیستم HACCP، تمرکز بر روی نقاط کنترل بحرانی است اگر خطری که باید کنترل شود، شناسایی شود، ولی نقاط کنترل بحرانی مشخص نشود باید طراحی مجدد عملیات مورد توجه قرار گیرد. هنگامی که هر تغییری در فرآورده، فرآیند و یا هریک از مراحل داده شود، باید بکارگیری HACCP مورد بررسی مجدد قرار گرفته و تغییرات لازم به عمل آید.

مسئولیت به کارگیری اصول HACCP بایستی منحصر به هر فعالیت تجاری باشد هر چند دولت و فعالان تجاری اذعان دارند که ممکن است موانعی وجود داشته باشد که از کاربرد موثر اصول HACCP توسط فعالیت تجاری خاصی جلوگیری نماید. این موضوع به خصوص به فعالیت تجاری کوچک یا کمتر توسعه یافته مربوط میشود در حالی که مشخص است، هنگام بکارگیری HACCP با توجه به نوع فعالیت تجاری انعطاف پذیری مناسب مهم است، این انعطاف پذیری باید ماهیت و اندازه عملکرد، منابع مالی و انسانی، زیرساخت، فرآیندها، دانش و محدودیتهای عملی را در نظر گیرد فعالیتهای تجاری کوچک یا کمتر توسعه یافته همیشه نمیتوانند منابع و مهارت لازم برای توسعه واجرای یک طرح HACCP موثر را دارا باشند در چنین وضعیتهایی باید نظر کارشناسی از منابع دیگری بدست آید که میتواند شامل اتحادیه های صنعت و تجارت، کارشناسان مستقل و مسئولین ذیصلاح قانونی باشد.

 

در دوره HACCP چه می آموزیم؟ (هدف این آموزش چیست؟)

در این دوره آموزشی نحوه اصول و پیاده سازی استاندارد HACCP را بصورت گام به گام و به همراه یک نمونه اجرا می آموزید. در هر درس به محتوای مستندات مربوطه نیز دسترسی خواهید داشت این مستندات در پیاده سازی HACCP به شما کمک کند.

 

چرا HACCP مهم است؟

HACCP مهم است زیرا اولویت بندی و کنترل خطرات بالقوه در تولید مواد غذایی است با کنترل ریسکهای غذایی عمده، مانند ریسکهای میکروبیولوژی، مواد شیمیایی و فیزیکی و آلاینده های صنعتی میتواند به مصرف کنندگان اطمینان دهد که محصولات آنها ایمن هستند و با کاهش خطرات مواد غذایی، حفاظت از سلامت عمومی تقویت شود.

تذکر: گواهینامه HACCP یا سیستم کنترل نقطه بحرانی تجزیه و تحلیل خطر یک سیستم کنترل فرآیند است که خطرات را شناسایی میکند ممکن است در فرآیند تولید مواد غذایی اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع خطرات در هر مرحله از فرآیند را کاهش میدهد.

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family