گواهینامه MIS چیست؟

گواهینامه MIS چیست؟

معمولا شركتها براي جمع آوري اطلاعات پيرامون كليه فرايندهاي مجموعه خود، از كاركنانشان بهره ميبردند و اخبار و آگاهيهاي مورد نياز خود را از طريق افرادي كه اين وظيفه به آنها محول شده بود بدست مي آوردند. اما اين روند با مشكلاتي همراه بود و برخي مواقع اطلاعات كسب شده چندان مورد اعتماد نبوده وگاهي اوقات هم جزئيات دقيقي را در اختيارشان قرار نمي داد. حال براي گردآوري اخبار كامل و دقيق از تمامي برنامه هاي اجرايي شركت، سيستم اطلاعات مديريت يا MIS ايجاد شده است كه بطور موثر وبا دقت بسيار بالا، اقدام به تهيه كليه آگاهيهاي لازم در همه سطوح مي نمايد. MIS سيستمي است كه جهت گردآوري و آناليز اطلاعات بوجود آمده است و براي بدست گرفتن و برنامه ريزي دقيقتر وبا كمترين اشتباهات، بمنظور استفاده مديران و تصميم گيرندگان سازمانها قرار مي گيرد. يكي از وظائف اين سيستم، ذخيره سازي اطلاعات بدست آمده از محيط حول سازمان ميباشد و بصورت كاملا روشن و بدون هيچ كاستي آنها را مرتب و بروزرساني مي نمايد. اين عمل را با استفاده از پايگاه داده خود به انجام ميرساند. در حقيقت سيستم اطلاعات مديريت جهت پيشگيري از خطاي افراد در اطلاع رساني و نگهداري و بهره برداري و ارائه آنها ايجاد شد، اما با مرور زمان و با پيشرفت تكنولوژي و ورود رايانه هاي پيشرفته، سر صعودي پيدا كرده و دقت بسيار آن، موجب توجه بيشتر مديران گرديد. يكي از بارزترين وظائف اين سيستم، تعيين نمودار درون سازماني وبرون سازماني ميباشد كه با بهره گيري از گزارشات كسب كرده و پس از پردازش آنها صورت مي پذيرد. همچنين با استفاده از شناخت و درك مسائل و مشكلات ثبت شده، اهداف منطقي ونيز قابل دستيابي را براي تصميم گيرندگان روشن مينمايد.

ابتدا اين ذهنيت براي كاركنان وجود داشت كه ( MIS ) امنيت شغليشان را بخطر انداخته و آنها را بيكار خواهد كرد ويا براحتي آنها را كنترل مينمايد. اما در حقيقت اين نوعي سيستم است كه با جمع آوري اطلاعات دقيق و تحليل و تجزيه آنها باعث بالا رفتن توانايي مديران در برنامه ريزيهاي دقيقتر خواهد شد. بر هيچ كس پوشيده نيست كه بهره بردن از تكنولوژي و رايانه ها باعث بيكاري افراد نشده و بلكه موجب يشرفت سازمانها و ارتقاء شغلي آنها ونيز سبب بهبود روابط بين مديران و كاركنان و پرسنل مجموعه خواهد شد. MIS با استفاده از اجزاي تشكيل دهنده همچون سخت افزارها، نرم افزارها، راهنماها، دستورالعمل ها ونيز پايگاه داده، گزارشات جمع شده را مرتب وذخيره سازي نموده وبا بكارگيري مدل هاي تحليلي، برنامه ريزي، تصميم گيري آنها را پردازش كرده و در اختيار واحدهاي مختلف قرار ميدهد. از ديگر كارايي هاي اين سيستم ميتوان به مساعدت مديران در خصوص پياده سازي انواع سيستم هاي مديريتي و سيستم هاي جامع كيفيت ( TQM ) اشاره كرد. يكي از ويژگيهاي بخصوص MIS قرار دهي حجم بالاي داده هايي دقيق براي تعداد بسياري از كاربران ميباشد و بدين ترتيب پاسخگوي قالب نيازهاي مديران و پرسنل خواهد بود و در چنين حالتي با ارائه گزارشات مشخص به همه سطوح مديريتي، تصويري واضح و كلي از سازمان را نمايان مي سازد. اين مسئله موجب شده تا تصميم گيرندگان و مديران، نقاط ضعف و قوت مجموعه را شناسايي كرده وبا بررسي و ارزيابي كليه برنامه ريزي ها و تصميم ها، به رفع مشكلات و نقاط ضعف و نيز تقويت نقاط قوت پرداخته و به بهبود فرايندهاي مجموعه بپردازند. سيستم اطلاعات مديريت باعث ايجاد روابطي مطمئن بين كاربران و تكنولوژي ميشود كه صرفه جويي در زمان و هزينه ها را بدنبال خواهد داشت و در كوتاهترين زمان حجم زيادي از داده ها را در اختيار تعداد بيشماري از كاربران قرار ميدهد. استفاده از اين سيستم آسان بوده و از همان ابتدا اهداف مشخصي را دنبال ميكند كه اين مسئله ميتواند درخصوص برنامه ريزي دقيق و بهينه براي آينده سازمان روشي بسيار موثر باشد.

( MIS) ميبايست توسط افراد متخصص و آموزش ديده مورد بكار گيري قرار گيرد و استفاده آن توسط افراد كم تجربه و بدون مهارت، موجب ايجاد مشكلاتي خواهد شد. همچنين از ضعف هاي اين سيستم ميتوان به عدم انطباقش با محيط سنتي سازمانها و موسسات در ايران نام برد. اما در حقيقت اجراي سيستم مديريت كيفيت ایزو 9001 توام با بهره وري از MIS موجب ميشود تا در هر قدم از مستندسازي، اهداف كاملا مشخص بوده و مشكلات و اقدامات نادرست شناسايي شوند. بدين ترتيب بصورت درست پياده سازي انجام مي پذيرد.

 

     

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family